Święci przyczyniają się do poprawy jakości życia innych ludzi

W przypadku Álvaro del Portillo "relacja między miłością a sprawiedliwością była nie tylko przedmiotem nauczania, ale i działania".

Jak to ujął teolog Fernando Ocáriz, wikariusz generalny Opus Dei, w przypadku Álvaro del Portillo “relacja między miłością a sprawiedliwością była nie tylko przedmiotem nauczania, ale i działania”.

Podczas Kongresu zorganizowanego w dniach 12-14 marca 2014 roku z okazji stulecia urodzin bpa Álvaro del Portillo przez Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża jedna sesja została poświęcona przyszłemu beatyfikowanemu jako inspiratorowi wielu inicjatyw na całym świecie, skierowanych do najbardziej potrzebujących. Podczas tej sesji niektóre osoby odpowiedzialne za te inicjatywy dały swoje świadectwo.

Filipińczyk Ruben Laraya przekazał, że w 1987 r., gdy sytuacja społeczna była bardzo niestabilna, panowało ubóstwo i ucisk polityczny, „podczas, gdy wielu ludzi mówiło o terrorze, jeden człowiek mówił o zmianie – był to Álvaro del Portillo”. Cztery lata później w Cebú otworzył swoje podwoje “Center for Industrial Technology and Enterprise”, które w ciągu tych dwudziestu pięciu lat nie tylko zaczęło wśród młodzieży wyznaczać standardy formacji ludzkiej, technicznej i zawodowej, ale również poprzez swoje inicjatywy współpracował w ograniczaniu ubóstwa w obszarze silnie dotkniętym skutkami ostatniego tajfunu.

Biskupowi Álvaro del Portillo swoje powstanie zawdzięcza również Ośrodek Lekarski Monkole” w Kongu, który rozpoczynał działalność w 1991 r. od trzech łóżek. Obecnie, posiada on kilka pawilonów i przyjmuje 50 tys. pacjentów rocznie, wyznaczając standardy ochrony zdrowia w tym potencjalnie najbogatszym, ale i najbardziej narażonym na konflikty państwie Afryki. Dr Leon Tshilolo, dyrektor ośrodka, opowiadał, że „nawet w najtrudniejszych dla kraju chwilach, gdy panowały bezprawie i grabieże, ośrodek nigdy nie został zamknięty. Okoliczna ludność wręcz broniła go przed uzbrojonymi bandami, które raz po raz dokonywały najazdów na stolicę kraju, Kinszasę.

Z programem Kongresu po angielsku można zapoznać się na stronie Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża.